Nyheter inom burgarvärlden [April 2021]
Alla kedjorna växer inför sommaren!
06 maj 2021
Det har varit fullt upp på redaktionen, men nu kommer äntligen vår genomgång av vad som hänt i Sveriges burgarscen i april. Här är allt som skett sedan vårt senaste inlägg för mars (och här kan du läsa alla tidigare inlägg inom samma ämne).
- Babas Burgers & Bites har totalt sju restauranger i Stockholm och Örebro, och ska ju strax öppna ytterligare fem restauranger snart: tre i Stockholm (Torsgatan 1 i city samt i Vällingby Centrum och Tyresö Centrum) samt i Karlstad och Göteborg (Mölndal Galleria). Nu har vi fått reda på att restaurangen i Mölndal öppnar redan om någon vecka, alltså i mitten av maj.
- Bastard Burgers öppnade sin andra restaurang i Karlstad i april, och öppnar snart i Jönköping (14 maj), Mobilia i Malmö (4 juni), Hötorget i Stockholm (11 juni), Borås (23 juni), Västermalmsgallerian i Stockholm samt Kristianstad (27 augusti) samt Skövde (27 maj 2022). Vi vet även att de siktar på expansion i Växjö, Helsingborg, Lund, Halmstad, Karlskrona, Stockholm, Malmö och Göteborg i år, samt tre ställen i Oslo i Norge samt i Helsingfors i Finland och New York (64 2nd Ave i East Village). Bastard Burgers har just nu 46 restauranger och är Sveriges största hantverksburgarkedja och finns i Boden, Eskilstuna, Falun, Gävle, Göteborg X 3, Helsingborg, Kalmar, Karlstad X 2, Kungälv, Linköping, Luleå X 2, Malmö X 2, Marieberg, Norrköping, Nässjö, Piteå, Skellefteå, Stockholm X 14, Sundsvall, Uddevalla, Umeå, Uppsala X 2, Varberg, Västerås, Örebro X 2 och Östersund.
- Brödernas har öppnat nya restauranger i Borås (Knalleland), Malmö (Hyllie) och Stockholm (Liljeholmen), och ska snart även expandera till Gävle (två restauranger), Göteborg (Järntorget och Mölndal), , Sundsvall, Stockholm (innanför tullarna samt i Haninge). De är för närvarande Stockholms största hantverksburgarkedja och även Sveriges näst största burgarkedja med god marginal. Brödernas har just nu 32 restauranger: Arboga, Borås, Göteborg X 2, Helsingborg, Jönköping, Kumla, Linköping, Malmö, Nyköping, Skövde, Stockholm X 16, Uppsala, Visby, Västerås, Växjö, Örebro och Marbella (Spanien).
- Bores i Linköping, Stockholm (X 3) och Uppsala ska ju öppna en till restaurang i Linköping i augusti, samt en i Knivsta (som även ska vara ett snickeri för deras restauranger). De har även planer på att öppna ytterligare tre ställen i höst, samt 10 restauranger under 2022!
- Burger Mansion i Stockholm öppnar nästa vecka (14 maj) på J. Sigfrid Edströms gata i Göteborg. En störtskön expansion!
- Burgers & Beer i Stockholm snart öppna i Enköping (Kungsgatan 14). Vi vet dock inte när.
- Flott i Linköping öppnar skulle expandera till Västervik i april, men vi gissar att detta har blivit något uppskjutet då vi inte hört något mer. Vi ser fram emot att se dem öppna där snart i alla fall.
- Franky’s har fått en ny ägare, och det är inte mindre än Pirre Åström som har legat bakom flera restaurangsatsningar i Stockholm. Vi vill passa på att tacka Franky’s grundare Shahram Alavi för alla goda burgare och den enorma insats han har gjort för att höja Stockholms burgarscen under åren som har gått.
- Frick & Hagberg har gjort comeback i Uppsala, så håll koll på deras sociala medier för aktuellt schema. Vi gör vårt bästa för att tajma in ett besök snart!
- Jureskogs ska öppna en resturang i Nyköping (i Pål Jungs Hage köpcentrum) i september. Vi har redan berättat att de ska öppna i Kalmar i sommar, samt i Linköping och Uppsala. De har just nu sex restauranger: Göteborg, Lund, Mjölby, Stockholm X 2 och Värnamo.
- Mister York i Kalmar och Oskarshamn ska även ha sin foodtruck ståendes i Borgholm under sommaren. Missa inte!
Sedan vårt senaste nyhetsinlägg har vi hunnit recensera Bastard Burgers (uppdatering) – (hela Sverige), Bolinder Strands Krog, Eatery, Kepsgrillen (uppdaterad), The Wagon Burgers & Brews och Vigårda (uppdaterad) i Stockholm, Hamburgeriet (uppdaterad) i Västerås och Mister York i Kalmar och Oskarshamn.
Om du tycker att vi har missat någon viktig nyhet eller har något spännande att berätta så får du väldigt gärna höra av dig till oss!
Madrid
New York
Brighton
Luleå